KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Afşin Meslek Yüksekokulu

"Afşin’de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı" ANKET ÇALIŞMASI-07.05.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Afşin Meslek Yüksek Okulu akademik personellerinden Öğretim Görevlisi Nurettin KOCA, Öğretim Görevlisi Ahmet TAMBAY, Okutman Doktor İrfan MARANGOZ ve Prof.Dr. Ahmet KAYA tarafından “Afşin’de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı” isimli bir çalışma gerçekleştirildi. Afşin ilçesinde esnafların, sanayicilerin ve kamu kurumlarının katılımıyla 700 kişi üzerinde yapılan anketten, Afşin’in Göç vermesinin ana nedeni olarak %83,3 oranında daha iyi yaşam koşullarına sahip olma isteği çıktı.

Afşin MYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet KAYA ilçedeki basın mensupları ile düzenlenen toplantıda yapılan bu çalışma ile, ilçe nüfusunun 2007 yılında 84 bin 768 kişi iken 2016 yılında 3 bin 117 kişi azalarak 81 bin 591 olduğunu söyledi.

Afşin Meslek Yüksekokulu müdürü Prof. Dr. Ahmet KAYA, “İlçemizde yapılan anket sonuçlarına göre, Afşin’in dışarıya göç verdiğini düşünüyor musunuz? sorusuna yüzde 88,9 oranda ‘evet’, yüzde 11,1 oranında ‘hayır’ cevabı verildi. Göç verme nedenlerini araştırdığımız anket sonucunda yüzde 83,3 ile daha iyi yaşam koşullarına sahip olma isteği ilk sırada yer alırken bunu yüzde 82,2 ile sosyal yaşam alanlarının olmaması takip etti. Sosyal alanların oluşması, alışveriş imkânlarının artırılması, ulaşım, barınma ve yaşam alanlarının iyileştirilmesi için çalışmaların olması gerekiyor.” dedi.

Prof. Dr. Ahmet KAYA ayrıca anket sonuçlarının bilimsel olarak değerlendirildiğini ve rapor halinde Afşin Kaymakamlığı, Afşin Belediyesi, sivil toplum kuruluşları gibi ortak paydaşlarla paylaşılacağını bildirdi. Çalışmayı yapan Öğretim Görevlisi Nurettin KOCA, Öğretim Görevlisi Ahmet TAMBAY, Okutman Doktor İrfan MARANGOZ ve Prof.Dr. Ahmet KAYA, destek ve katkılarından dolayı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş DEVECİ’ye ve Afşin Kaymakamı Ali Edip BUDAN’a teşekkür ederek sunumlarını tamamladılar.