KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Afşin Meslek Yüksekokulu

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YAZ STAJI (GÜNCEL DUYURU)-16.03.2021

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

AFŞİN MESLEK YÜKSEKOKULU

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YAZ STAJINI YAPACAK ÖĞRENCİLERİN

STAJ TAKVİM ARALIKLARI VE SINAV TARİHLERİ

(GÜNCEL DUYURU)


2021 yılında tüm kamu kurum ve kuruluşları, üniversite öğrencilerinin staj başvurularını sadece Staj Seferbirliği Programı ile alacak olup, başvuru ve takip işlemleri Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından kullanıma açılan Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yürütülecektir.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda, tüm kamu kurumları ve özel sektörden gönüllü işverenlerin “Senin için Seferbiriz” teması altında birleştiği “Staj Seferbirliği” programına başvurular 22 Mart 2021 tarihine kadar Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yapılacaktır.

Staj Seferbirliğine ilişkin teklif ve onay süreçlerinin tamamı Kariyer Kapısı sistemi üzerinden yürütülmektedir. Dolayısıyla, bir işveren tarafından staja kabul aldığına dair bilgilendirme e-postası ve kısa mesajı, sistem tarafından öğrencilere otomatik olarak gönderilmektedir. Söz konusu e-posta ve kısa mesajlarda öğrenciye "detaylı bilgi için Kariyer Kapısına bakması gerektiği" belirtilmektedir. Öğrenci, hangi kurumdan staja kabul aldığını, staj tarihlerini, staj yerini ve kurumdaki staj sorumlusunun iletişim bilgilerini Kariyer Kapısında görüntüleyebilmektedir.

İşverenler ilk olarak uygun gördükleri adaylara staj teklifi göndermektedir. Bu teklif gönderildiğinde staj süresi, staj yeri, teklif geçerlilik süresi (öğrencinin staj teklifine dönüş yapması gereken süre) gibi bilgiler aday tarafından görüntülenebilmektedir. Teklif alan öğrenci belirlenen süre içerisinde teklifi kabul etmekte ya da reddetmektedir. Öğrencinin teklifi onaylamasını takiben işveren staj ve sigorta işlemlerini başlatmak üzere son onayı vermektedir. Mücbir bir sebep olmadıkça öğrencinin, teklifini kabul etmiş olduğu işverenin stajını iptal etmemesi önerilir. Stajını iptal etmek isteyen öğrenciler ancak işverenlere mücbir bir sebep sunarak stajlarını iptal ettirme talebinde bulunabilirler. Bu durumda öğrenciler, işverenle iletişime geçerek Kariyer Kapısı sistemi üzerinden stajı iptal etme taleplerini iletmelidir.

Başvuruda bulunup kabul alan bütün öğrencilerimiz; bölümlerine, programlarına, stajlarının gönüllü/zorunlu olup olmadığına, daha önce gönüllü/zorunlu staj yapıp yapmadıklarına, kaçıncı stajları olduğuna bakılmaksızın Staj Seferbirliği Programından yararlanabilecektir. Bu öğrencilerimizin yapacakları stajlar, sigorta işlemleri açısından "zorunlu staj" gibi değerlendirilecektir. Öğrencilerin yapacakları stajın, staj yapılan kurum ve stajın içeriği bakımından zorunlu staj yerine sayılması ise birim onayına bağlıdır.


 Bu nedenle;

Kariyer Kapısı Platformu üzerinden stajı kabul edilen öğrencilerimiz, işverenlerinden alacakları Staj Kabul Belgelerini ve Staj Başvuru Formlarını Son Müracaat tarihine kadar Afşin Meslek Yüksekokuluna iletmeleri gerekmektedir.

Afşin Meslek Yüksekokulu 95104 kodlu Endüstriye Dayalı Eğitim (Staj) dersinin uygulaması 30 iş günüdür.


 

HAFTADA KAÇ GÜN

SON MÜRACAAT TARİHİ

STAJ BAŞLANGIÇ

TARİHİ

STAJ BİTİŞ

TARİHİ

STAJ DEFTERLERİNİN SİSTEME YÜKLENMESİ

HAFTADA 5 GÜN

28 MAYIS 2021

21 HAZİRAN 2021

6 AĞUSTOS 2021

16 AĞUSTOS 2021 VE 20 AĞUSTOS 2021

SAAT 23:59

HAFTADA 6 GÜN

28 MAYIS 2021

21 HAZİRAN 2021

30 TEMMUZ 2021

 


Staj Seferbirliği Projesi kapsamında Kariyer Kapısı üzerinden veya haricindeki özel şirketlere staj başvurusunda bulunacak öğrencilerimiz Afşin Meslek Yüksekokulu web sitesinde ve Bölüm web sayfalarında Belgeler bölümünden indirecekleri veya Uzaktan Eğitim Sistemindeki (UZEM) Endüstriye Dayalı Eğitim Dersi kısmında Doküman olarak yüklenmiş olan Staj Başvuru Formunu doldurarak staj yapmak istedikleri firmalara veya kurumlara onaylatmaları gerekmektedir.

Staj Başvuru Formlarında doldurulması gereken alanları (Öğrenci resmi, Öğrenci bilgileri, Staj Yapılacak Yer, Staj Tarih Aralıkları, İşyeri İmzası ve Öğrenci İmzası gibi) eksiksiz olarak doldurulması gereklidir.

Staj Formlarını üç şekilde Afşin Meslek Yüksekokuluna teslim ederek başvurularınızı yapabilirsiniz:

1   Onaylanan Staj Başvuru Formlarını 28 MAYIS 2021 saat 23:59 tarihine kadar UZEM sisteminde 95104 Endüstriye Dayalı Eğitim dersinde oluşturulmuş olan Staj Evrakı Teslim Ödevi aktivitesine, Staj başvuru formunuzun ilk ve son sayfasını birleştirip pdf formatına dönüştürerek yükleyebileceklerdir. (Bu madde, söz konusu evrakları elden teslim etme imkânı olmayan öğrenciler için geçerlidir.)

2   Onaylanan Staj Başvuru Formlarını 28 MAYIS 2021 saat 23:59 tarihine kadar, Staj başvuru formunuzun ilk ve son sayfasını birleştirip pdf formatına dönüştürerek, afsinmyo@ksu.edu.tr mail adresine göndermeleri gerekmektedir.

3   Onaylanan Staj Başvuru Formlarını 28 MAYIS 2021 saat 23:59 tarihine kadar Afşin Meslek Yüksekokuluna elden teslim edebilirsiniz.


Öğrencilerimiz Staj defterlerini Afşin Meslek Yüksekokulundan temin edebilir veya afsinmyo.ksu.edu.tr web sitesi Belgeler kısmından pdf formatında indirebilirsiniz.

Stajını tamamlayan öğrenciler Staj Dosyasını ve işyeri tarafından doldurulacak Staj Değerlendirme evrakını (ilgili yerlerini doldurduktan ve imzaladıktan sonra) elden, kargo ile veya Uzaktan Eğitim Sistemi (UZEM) üzerinden yükleyerek teslim edecektir.

 

Staj Seferbirliği Programının uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında daha ayrıntılı bilgiye, aşağıdaki bağlantılar üzerinden ve Kariyer Kapısı Platformuna giriş yapılarak ulaşılabilmektedir.

Kariyer Kapısı

Kariyer Kapısı Sıkça Sorulan Sorular

Kariyer Kapısı Başvuru Sonrası Sıkça Sorulan Sorular