KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Afşin Meslek Yüksekokulu

Afşin MYO'da "Ceviz Islahı ve Çeşitleri" Konferansı Düzenlendi-22.01.2020

Kahramanmaraş’ın milli mücadelesinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Meslek Yüksek Okulumuz tarafından Hayati Vasfi TAŞYÜREK Konferans Salonunda “Ceviz Islahı ve Çeşitler” adlı konferans düzenlendi. Konferansa, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih GÜVEN, İlçe Emniyet Müdürü Dr. Ali SEMERCİ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlbey DEMİR, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı CAN, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Konferansın açılış konuşmasında Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Tamer RIZAOĞLU “Ceviz Islahı ve Çeşitler’ konulu konferansı Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenledik. Üniversitemizde ceviz konusunda önemli çalışmalara imza atıldığına şahit oluyoruz. Afşin’imizde, özellikle Sevin grubu mahallelerinde ve Binboğa Dağlarının eteklerinde yetişen ceviz çeşidinin tescil edilerek Efsus 46 isminin verilmesi bizleri ayrıca sevindirdi. Emeklerinden dolayı KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ’e ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Programa konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ, Türkiye’de ilk ceviz çeşidi geliştiren ve melezlemeyle ceviz çeşidi ıslah edip tescil eden ilk üniversitenin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi olduğunu ifade etti.

            Anadolu’nun cevizin anavatanı olduğunu ve ülke genelinde tohumdan yetişmiş ceviz ağacı potansiyelinin oldukça fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ cevizin artık bir meyveden çok sağlık için kullanılan bir tablet olduğu ifade etti.

            Bitki ıslah çalışmaları neticesinde Afşin’de yetişen ceviz çeşidinin “Efsus 46” adıyla milli çeşit listesinde yerini aldığının bilgisini veren Prof. Dr. SÜTYEMEZ, bu çeşidin, verimlilik ve meyve iriliği gibi üstün özelliklere sahip olmasından dolayı yetiştiriciliğe uygun olan her bölge için tavsiye edilebilir olduğunu aktardı.

            Program sonunda KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mükerrem KURTOĞLU “Objektife Yansıyanlar” adlı dia gösterisi ile Afşinli şair Mustafa HAMİŞ ise konferansın içeriği olan ceviz ve milli mücadelemizi konu edinen şiirleri okuması ile dinleyicilere duygulu anlar yaşattılar.

Sunumların ardından Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı CAN, Afşin Eski Belediye Başkanı Doğan BOZKURT ve KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin YILDIRIM tarafından Prof. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ’e, Prof. Dr. Mükerrem KURTOĞLU’na ve Şair Mustafa HAMİŞ’e günün anısına plaket takdim edilirken, Prof. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ’de Yüksek Okulumuz Müdürü Doç. Dr. Tamer RIZAOĞLU’na Efsus 46 ceviz tablosu hediye etti.